Basha Maryanska. Horyzonty 1.

image_pdfimage_print
Basha Maryanska, Fountain of Music

Podczas pandemii stworzyłam ponad 60 prac w nowej technice. Wszystkie one mówią o okresie odizolowania, przerażenia, obaw, penetracji własnych emocji i uczuć do świata, bliskich i samej siebie, jak również do własnej twórczości. Eksperyment polegał na tym, że nie miałam dostępu do moich płócien, które zostały zamknięte w pracowni w innym mieście, odległym o pół godziny drogi samochodem. Budynek, w którym mieściło się moje studio oraz pracownie innych 10-ciu artystów stoi dalej zamknięty z powodu pandemii i nikt tam nie pracuje. A w domu czekał spokojnie nowy program graficzny w komputerze, cała sterta papierów, do akwareli, gwaszy, akryli i monotypii oraz farby do technik na spoiwie wodnym. Zaczęłam stopniowo, w ciszy domowej zagłębiać się w te różne techniki, część z nich musiałam sobie przypomnieć z czasów studenckich w Akademii Sztuk Pięknych. Powrót do tych starych technik w połączeniu z nowymi, coraz bardziej pobudzał moją wyobraźnię i powodował chęć dalszej twórczości. Nie potrafię żyć bez tworzenia, tworzę więc na czym się da! Jedna praca i jeden pomysł przywoływał następny pomysł i następną pracę w ten sam sposób, kiedy maluję na płótnie. Aż powstała cała kolekcja! Proces powstawania dalej trwa!  Męczylam się tylko w okresie praktykowania tych technik, ale teraz to już czysta przyjemność i oddawanie nagromadzonych wrażeń, wspomnień, doznań, wyobrażeń. Basha Maryanska, Nowy Jork.


Galeria

Basha Maryanska, On the other side
Basha Maryanska, Space of Imagination
Basha Maryanska, Divided Mint
Basha Maryanska, Brainstorming

Druga część wystawy prac z okresu pandemii autorstwa Bashi Maryanskiej ukazała się w środę, 17 marca 2021 r.

Część 2:


Zobacz też:

image_pdfimage_print

2 thoughts on “Basha Maryanska. Horyzonty 1.

 • 10 marca 2021 at 16:19
  Permalink

  Oto kontynuacja moich rozmow z redaktor Joanna Sokolowska- Gwizdka, ktora sledzi moja tworczosc od czasu, kiedy obie zostalysmy wyroanione za nasza dzialalnosc – ona za pisarstwo a ja za sztuke w Wiedniu Nagroda Zlotej Sowy. Jest to nagroda przyznawana co roku polskim artystom, tworcom kultury w roznych dziedzinach mieszkajacych poza Polska.
  Niniejszym prezentujemy cykl moich prezentacji zatytulowanym HORYZONTY . Czesc pierwsza i druga w pojawi sie w przyszlym tygodniu.

  Reply
 • 10 marca 2021 at 16:43
  Permalink

  Z Joanna Sokolowska Gwizdka pracuje od momentu, kiedy obie bylysmy wyroznione Nagroda Zlotej Sowy w Wiedniu w 2018 roku.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *