image_pdfimage_print
Do czytelników magazynu „Culture Avenue”

Do czytelników magazynu „Culture Avenue”

Drodzy Czytelnicy, stali bywalcy, przypadkowi Goście oraz wszyscy, których interesuje polska kultura na emigracji, proszę o cierpliwość i niezapominanie o wirtualnej Alei Kultury. Wciąż można nią spacerować, odkrywając po drodze wiele ciekawych miejsc. Wyjeżam na kilka miesięcy do Polski, dlatego magazyn do września 2023 r. będzie się ukazywał nieregularnie. Zanosi się na wiele ciekawych spotkań i historycznych wydarzeń związanych z polską historią i kulturą poza krajem. Mam nadzieję, że przywiozę ciekawe materiały i relacje, którymi będę się z radością dzielić.

Joanna Sokołowska-Gwizdka (redaktor)

Ps. W środku link do YouTube i rozmowy o mojej pracy i planach, która w marcu 2023 r. przeprowadził ze mną Łukasz Przelaskowski z Holandii.

Read more
Strażnik pamięci. Prof. Zbigniew Andrzej Judycki (1948-2023).

Strażnik pamięci. Prof. Zbigniew Andrzej Judycki (1948-2023).

Odejście prof. Zbigniewa Judyckiego, 25 stycznia 2023 r., jest wielką stratą nie tylko dla najbliższych i przyjaciół, ale i dla Polonii świata. To wielce zasłużony i niestrudzony biograf tych, których los rzucił poza ojczyznę. Był autorem ponad 60 publikacji biograficznych, organizatorem międzynarodowych sympozjów poświęconych udziałowi Polaków i osób polskiego pochodzenia w rozwoju świata. m.in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Austrii i Polsce. Jako wieloletni współpracownik Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie kierował Zakładem Biografistyki Polonijnej. W latach 1980-2007 mieszkał we Francji. W 1993 r. współzałożył Instytut Badań Biograficznych w Maisons-Alfort. Był laureatem nagród i wyróżnień między innymi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, francuskich historyków Piarron de Chamousset, czy „Fidelis Poloniae”. Był także pomysłodawcą nagrody za zasługi dla promocji dokonań Polaków w świecie – medalu honorowego „Polonia Semper Fidelis”, ustanowionego przez Senat RP (1996). Urodził się w 1948 roku w Opatowie i tu został pożegnany 1 lutego 2023 r.

Wspomniania Bogumiły Żongołłowicz (Australia), Rozalii Nowak (Polska) i Joanny Sokołowskiej-Gwizdka (USA).

Read more
Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2023

Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2023

Kochani Autorzy, Drodzy Czytelnicy!

Święta Bożego Narodzenia, są dla nas emigrantów zawsze trudne. Budzi się w nas tęsknota i nostalgia, wracają wspomniania. Niektórzy uciekają od Świąt, inni probują odtworzyć polską, świąteczną atmosferę. Żyjemy przecież otoczeni inną kulturą i innymi zwyczajami. Na „Culture Avenue” jest wiele materiałów o polskich świątecznych tradycjach i tych dawnych, i tych współczesnych, są wspomnienia sławnych ludzi i opowieści kulinarne.  Jeśli ktoś chce przypomnieć sobie polskie Boże Narodzenie, na pewno znajdzie tu coś dla siebie. 

Joanna Sokołowska-Gwizdka (Austin, Teksas), redaktor

Przerwa świąteczno-noworoczna do 6 stycznia 2023 r.

Read more
Powrót magazynu „Culture Avenue”

Powrót magazynu „Culture Avenue”

Kochani Autorzy, Drodzy Czytelnicy!

Po przerwie, spowodowanej moją chorobą, wraca magazyn „Culture Avenue”. Będzie aktualizowany trzy razy w tygodniu. Postaram się zachować dawne ramy: w poniedziałki ukaże się reportaż, esej lub recenzja, w środy – artykuł o sztukach plastycznych, lub wystawa prac artystów emigracyjnych, a w piątki będzie można przeczytać wywiad.

Joanna Sokołowska-Gwizdka (Austin, Teksas)

fot. Henryk Przondziono

Read more
SOS dla Ukrainy!

SOS dla Ukrainy!

Niezbędne informacje na temat jak pomóc ludziom, którzy znależli się na terenie działań wojennych – wykaz organizacji, stron internetowych, kont bankowych. Rozmowa z Anną Gordijewską, dziennikarką „Kuriera Galicyjskiego” ze Lwowa, zorganizowaną przez magazyn „Culture Avenue” w sobotę 26 lutego 2022 r. Galeria zdjęć Lwowa autorstwa Anny Gordijewskiej.

Read more
image_pdfimage_print