9 marca 2024 roku w Beverly Hills, Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles ofiarował Złote Nagrody za całokształt twórczości i działalności w dziedzinie filmu dwóm wybitnym reżyserom, producentom, scenarzystom – ikonom polskiego kina – Jerzemu Antczakowi i Jackowi Bromskiemu.
Read moreKino
„Święto ognia” – film o szczęściu, ambicji i tajemnicach
Z reżyserką Kingą Dębską o jej najnowszym filmie rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka.
Read morePunkt krytyczny
Ze scenarzystą Marcinem Ciastoniem na temat filmu „Wyrwa” zrealizowanego na podstawie bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka.
Read morePozostać sobą w Hollywood
Z Markiem Proboszem po otrzymaniu nagrody Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej z Los Angeles za całokształt twórczości – rozmawia Joanna Sokołowska-Gwizdka.
Read moreFestiwal polskich filmów i sztuka plakatu w Austin. Fotoreportaż.
O wystawie plakatów Leszka Żebrowskiego w Galerii AO5 i 17 Festiwalu Polskich Filmów w Austin, który dobiega końca.
Read morePatataj, o patataj
Bożena U. Zaremba (Floryda)
Zwróciła na siebie uwagę zdobywając pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1967, po czym szturmem zdobyła polską estradę przebojem „Małgośka”, za który na 13. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie (1973) otrzymała Grand Prix du Disque oraz nagrodę publiczności. Maryla Rodowicz od tego czasu nagrała około 2 tys. piosenek, z których dziesiątki, a może nawet i setki stały się przebojami śpiewanymi przez całą Polskę.
Read moreNierówna walka. XVII Festiwal Polskich Filmów w Austin.
Tematem, który zawsze porusza są nieprawidłowości w interpretowaniu prawa, powiązania grup przestępczych z władzami, czy tworzenie sieci koneksji, które budują parasol ochronny nad przestępcami. Przez ten mur nie sposób się przebić zwykłemu obywatelowi. Każda instancja wyższa, do której się udaje poszkodowany, nie ma interesu w tym, aby udzielać pomocy, czy ujawniać prawdę. Ten problem poruszał film Krzysztofa Langa „Ach śpij kochanie”, inspirowany prawdziwą historią seryjnego mordercy, Władysława Mazurkiewicza, który „działał” w Krakowie w latach 50., pod parasolem ówczesnych władz. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć jeszcze dwa filmy, inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, które obnażają mafijne rozgrywki, związane z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie, lub pokazują nadużycia milicji, bezkarnej, chronionej przez władze w okresie stanu wojennego.
Joanna Sokołowska-Gwizdka, red.
Read more